Pavāra meistarklase Rušonas pamatskolā

24.01.2020, 11:02

2020. gada 24. janvārī Rušonas pamatskolā tika organizēta viena no KAA pasākumu cikla “Profesiju karuselis” aktivitātēm – pavāra meistarklase, kuru apmeklēja 1. – 4. kl. skolēni, un to vadīja pieredzējusi pavāre Ināra Liepiņa. Nodarbība sākās ar interesantu un atraktīvu stāstījumu par pavāra profesiju, viņa amata pienākumiem, priekšrocībām un ēnas pusēm, svarīgākajām darba veikšanai nepieciešamajām prasmēm un zināšanām. Kopīgi tika noskaidrots, ka topošajam pavāram vienlīdz svarīgi ir gandrīz visi mācību priekšmeti – jābūt fiziski spēcīgam, jāprot runāt, rēķināt, jāzina valodas, jābūt māksliniekam, jāievēro higiēnas un drošības noteikumi. Kopīgās pārrunās noskaidroja, ka ēdienam jābūt drošam, garšīgam un skaistam. Lai pagatavotu šādu ēdienu, ļoti svarīgas ir tā sastāvdaļas, tāpēc skolēniem tika dots praktiskais uzdevums – degustējot noteikt augļu salātu sastāvdaļas – ne tikai ar acīm saskatāmās, bet arī tās, kurām jūtama tikai garša. Secināja, ka garša ir viena no svarīgākajām maņām, kas nepieciešama pavāra profesijā. Turpinājumā skolēni iemēģināja roku gan pankūku pildīšanā, gan ēdiena dekorēšanā un pasniegšanā. Kā izrādījās, tas nemaz nav tik vienkārši un viegli, kā izskatās, vērojot pavāra darba paraugdemonstrējumus – ir nepieciešamas zināmas iemaņas, lai to varētu izdarīt veiksmīgi un skaisti. Pagatavotais ēdiens ir jāprot arī skaisti pasniegt, tāpēc skolēniem bija iespēja iejusties arī viesmīļa lomā un profesionāli piedāvāt sagatavotos našķus saviem skolas biedriem. Un protams, neatņemama pavāra profesijas darba sastāvdaļa – tīrības ievērošana un darbavietas, trauku, instrumentu sakopšana pēc darba.

Aktīvi darbojoties, pārrunājot galvenos pavāra darba aspektus, analizējot pieļautās kļūdas, pasākumam atvēlētais laiks paskrēja nemanot. Skolēni atzina, ka tas bija interesants, un viņi guva daudz plašāku priekšstatu par pavāra profesiju. Pasākums tika īstenots ESF projekta Nr. Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.

Lolita Šmukste,

pedagogs karjeras konsultants